ورود به پنل کاربری

تاسیس کرسی زبان فارسی در اروگوئه با حضور دکتر بهادر باقری

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۲/۲۷ | 
با حضور دکتر بهادر باقری استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه خوارزمی، اعزامی از سوی وزارت علوم، کرسی زبان فارسی در دانشگاه رپوبلیکا (جمهوری) در مونته ویدئو پایتخت اروگوئه در آمریکای لاتین تاسیس شد. علاوه بر دانشگاه جمهوری، دانشگاه بزرگ کاتولیک هم اعلام آمادگی کرده که زبان فارسی در آنجا راه‌اندازی شود.  

در روز چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ آقایان پسندیده سفیر ایران در اروگوئه، دکتر باقری و رئیس دانشکده‌ی علوم انسانی، با پرفسور مارکاریان رئیس دانشگاه رپوبلیکا دیدار و گفتگو کردند. در این نشست، رئیس دانشگاه که ارمنستانی و شیفته‌ی ایران و فرهنگ آن است، ابتدا دانشگاه خود را معرفی کرد که ۱۷۰ ساله است؛ بیش از ۱۰۰هزار دانشجو و ۱۰ هزار استاد دارد؛ ۷۰درصد دانشجویان خانمند و در بخش زبان‌های خارجی دانشکده‌ی علوم انسانی، ۱۴ زبان خارجی تدریس می‌شود. ایشان از گشایش کرسی زبان فارسی و همکاری و پیگیری سفارت ایران اظهار خرسندی کرد و گفت زمینه در این دانشگاه برای فعالیت‌های علمی و فرهنگی و معرفی ایران کاملا مهیاست.

دکتر مارکاریان استاد برجسته‌ی ریاضیات است. لطف و توجه ویژه‌ی ایشان به زبان فارسی تا بدانجاست که به پیشنهاد سفیر ایران، ایشان دفتر کار مخصوصی در حوزه‌ی ریاست دانشگاه در کنار دفتر خود به استاد زبان فارسی اختصاص داده و به نوعی، جایگاه ویژه‌ و برجسته‌ای را که برای زبان فارسی در بین زبان‌های دیگر قائل است، عملا اثبات کرده است

دکتر باقری نیز که سابقه‌ی چهار سال تدریس زبان فارسی در اوکراین و کلمبیا را دارد، اظهار داشت که با تمام توان برای گسترش زبان و فرهنگ گرانسنگ ایرانی در اروگوئه تلاش خواهد کرد و پاسخ لطف و همدلی ایشان را به شایستگی خواهد داد.

برای ایشان آرزوی تندرستی و توفیق روزافزون داریم.


  


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 416 بار   |   دفعات چاپ: 34 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر